/Files/images/zagotovki/фізвих.gif

/Files/images/zagotovki/ф.gif

Рухливі ігри в дитячому садку

/Files/images/shabloni/петя.jpg Рухливі ігри – важливий засіб виховання дітей дошкільного віку. Правильно підібрані ігри сприяють гармонійному розвитку організму дошкільників. Різноманітні рухи та ігрові дії дітей ефективно впливають на діяльність серцево-судинної, дихальної та інших систем організму, збуджують апетит і сприяють міцному сну.

Рухливі ігри задовольняють потребу організму дитини в русі, сприяють збагаченню її рухового досвіду. За допомогою ігор у дошкільнят закріплюються різноманітні вміння і навички основних рухів (ходьби, бігу, стрибків, рівноваги), розвиваються такі важливі фізичні якості як швидкість, спритність, витривалість.

Також цінність рухливої гри полягає у тому, що вона викликає позитивні емоції, почуття задоволення, життєрадісність, активність, позитивно впливає на психічний та фізичний розвиток дошкільника.

Значний вплив мають рухливі ігри на виховання морально-вольових якостей, на розумовий розвиток дитини, допомагають збагатити уявлення про навколишній світ, різні явища природи, розширюють кругозір. Виконуючи різноманітні ролі, імітуючи дії тварин, птахів, комах, діти на практиці застосовують здобуті знання про життя, поведінку, способи пересування цих тварин.

Рухлива гра – це усвідомлена, емоційна діяльність дітей, спрямована на досягнення умовної ігрової мети. Вона має свою структуру:

 • ігровий задум або мета гри;
 • ролі;
 • ігрові дії;
 • сюжет;
 • привила гри.

Рухливі ігри за ступенем фізичного навантаження бувають великої, середньої і малої рухливості, за характером ігрових дій, - сюжетні та несюжетні, з простими та складними правилами.
Під час вибору рухливих ігор потрібно враховувати певні вимоги:
1) Ігри добираються відповідно педагогічних завдань. Варто чітко визначити, які вміння і навички у цій грі закріплюються, які фізичні якості розвиваються, яка виховна мета реалізується.
2) Під час вибору рухливої гри враховується її місце у режимі дня (на ранковій, денній та вечірній прогулянках).
3) Враховується місце проведення та пора року.
4) Також потрібно зважати на рухову підготовленість дітей, їх інтереси та уподобання.
Зміст гри має бути доступний дітям, нагадувати цікаві явища навколишнього життя. Крім цього, рухи, які діти виконують у грі, мають бути добре засвоєні. Під час вибору гри для самостійно-рухової діяльності потрібно зважати на бажання дітей, стать, уподобання.
Для забезпечення повноцінного розвитку дитини у грі важливо змінювати умови їх проведення, правила та урізноманітнювати способи виконання рухових дій. Дитині цікавіше виконувати новий, навіть складний рух, ніж повторювати давно знайомий.
Рухливі гри ускладнюються з метою:
- забезпечити стійкий інтерес до гри;
- вдосконалити рухові вміння і навички;
- вирішити різноманітні розвивальні та виховні завдання.

Ускладнити рухову гру можна:
1) змінивши форму організації гри;
2) ускладнивши рухові завдання;
3) змінивши форму руху;
4) збільшивши кількість основних ролей;
5) ввівши нові ролі;
6) ввівши додаткові основні рухи;
7) Ввівши додаткові правила і т.д.

Рухливі ігри є найкращим засобом для розвитку у дітей самостійності та організованості, кмітливості та творчості. Тому вихователю слід активно залучати дітей, особливо старшого віку, до змін варіантів проведення ігор.Ігровою діяльністю дітей керує вихователь. Для того, щоб гра служила емоційним засобом фізичного виховання дітей, вихователь має проводити її з радістю і залюбки. Для того, щоб зібрати дітей на гру, можна використати: умовний сигнал;
· цікаву та яскраву іграшку;
· закличку;
· вірші, загадки;
· сюрпризний момент;
Потім потрібно познайомити дітей з сюжетом та ходом гри, правилами, показати певні рухові дії. Наступний етап – це розподіл ролей між гравцями.У кожній віковій групі він має свої особливості.
У молодших групах вихователь спочатку сам виконує роль ведучого, а в ІІ півріччі ІІ молодшої групи призначає дітей на цю роль. Наприкінці середньої групи та у старшому дошкільному віці на роль ведучого діти вже можуть обирати самостійно. Для цього у пригоді їм стають лічилки, жеребкування, розрахунок на «один», «два» і т.д.
Вихователь стежить за виконанням дітьми правил гри, за якістю виконаних рухових дій. Він має так керувати грою, щоб у ній закріплювались та удосконалювались вміння та навички з основних рухів. Хід рухливої гри слід спрямовувати таким чином, щоб це сприяло розвиткові позитивних якостей. Наприкінці гри підбивають підсумки. Насамперед, слід відзначити тих, хто правильно виконував правила гри та рухові дії, виявляв спритність, виручав однолітків, допомагав, був доброзичливим. Проте не слід вдаватися до зайвої критики дітей за те, що вони були повільними і тому їх піймали. Найголовніше – це викликати у дитини бажання наступного разу досягти кращих результатів.
Ігрова діяльність своєю емоційністю захоплює дітей і вони не відчувають втоми. Ось чому вихователь обов’язково сам регулює фізичне навантаження. Активна рухова діяльність має становити 2/3 всього часу і 1/3 витрачається на пояснення, навчання, виправлення помилок.
Великою мірою гра сприяє розвитку індивідуальних здібностей дитини, допомагає позбутися деяких фізичних вад та психологічних комплексів. Це особливо помітно при порівнянні дітей, які беруть участь у змаганнях, з тими, хто позбавлений такої можливості, або ж ухиляється від них з власної ініціативи.
Як стверджують одноголосно видатні педагоги всіх часів і народів, дитинство без гри – неповноцінне. Саме тому в наших дошкільних навчальних закладах дедалі більше уваги приділяється фізичному вихованню дітей, рухливим іграм в приміщенні та на свіжому повітрі. Адже дитина повинна зростати не лише розумово довершеною, а й фізично розвиненою, з користю як для себе, так і для всього суспільства.


Кiлькiсть переглядiв: 1457

Коментарi

 • Маша

  2016-03-13 21:10:24

  дитя любить фізичні заняття. дякую....

 • тато

  2015-03-30 18:40:32

  після анкети почали вдома робити зарядку, дякуємо....

 • эвелина

  2014-07-06 12:35:39

  молодцы...

 • мама

  2014-02-23 15:50:09

  дякую за фізичний розвиток дітей...

 • тато

  2014-02-18 14:21:53

  моя дитина ходить в групу "Промінчики", а найбільше вражень від занять фізкультури. ДЯКУЮ!!!...

 • mama

  2014-02-06 18:31:07

  дитя вдома розповідала про спортивне свято, про Ягу, козачка. Я зрозуміла що вихователі і справді стараються для дітей. ДЯКУЮ....

 • соня

  2014-01-28 18:23:58

  фізичний розвиток це важливо, дуже добре, що з дітьми ведеться робота....

 • ігор

  2014-01-27 17:56:35

  дякую за спортивне свято для татусів, було весело та цікаво....

 • катя

  2014-01-24 20:08:28

  диина вранці поспішає в садок, хоче встигнути на ранкову зарядку....

 • Володимир

  2013-11-04 18:01:31

  тільки й розмов вдома про фізкультуру, дитині дуже подобається...

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.